Bezpečnost na internetu

Publikováno v Novinky

1288861027Bez internetu si mnozí z nás již nedokáží představit svůj každodenní život. Používáme jej každý den. Internet nám pomáhá s našimi úkoly, prodává naše zboží a služby a v neposlední řadě i plní naše sny.

Díky internetu je vyhledávání informací, sdílení dokumentů a fotografií daleko rychlejší a jednodušší. Internet je náš rádce. S ním jsou pro nás informace o nemocích a jejich léčbách, o různých lidech, knížkách, službách, vědě a všem ostatním daleko přístupnější.

Najít si holku, večírek, kino nebo divadlo dokážeme úplně jednoduše pomalu jedním kliknutím myši.

Je nutné si ale uvědomit, že internet není nekonečný vesmír. Vždy je někde někdo kdo všechna sdílená data sbírá, naše záliby, oblíbená vína, restaurace, ženy nezůstávají utajené. Vyhledávače, sociální sítě, firmy zabývající se sbíráním dat z internetu sledují každý náš krok z důvodu zjistit naše potřeby a požadavky za účelem nabídnout zákazníkům cílenou reklamu.

Facebook

Velice příjemná internetová služba, která nám v dnešní uspěchané době umožňuje alespoň na chvíli poklábosit s přáteli, v daném momentu s nimi sdílet zážitky a informace. Pokud se jedná o sdílení oblíbené písničky, fotografie nebo článku, tak nám facebook splňuje funkci skvělého pomocníka a online přítele, který je vždy připraven nám v tomto směru na internetu pomoci.

Problém ale nastává v okamžiku sdílení osobních informací, jako například zpráva, že budete od sedmého července čtrnáct dní na dovolené a podobná důvěrná data. Bohužel portfolio všech kamarádů je většinou tak veliké, že žádost nějakého vetřelce jednoduše unikne vaší pozornosti. Schválíte jí a je to! Máte mezi přáteli například zloděje, který jen vyhledává informace o tom, kdy někdo nebude doma. A právě v tomto okamžiku se kvůli nepozornosti a možná i neznalosti stává facebook vaší velkou hrozbou a nebezpečím. Někdy může docházet i k situacím, kdy se uživatel ocitá kvůli neopatrnému sdílení osobních dat až v ohrožení života. Velký problém je také s instalování nejrůznějších facebookových doplňků a fanklubů. Přes ně se k vám nepřítel může dostat ještě daleko snadněji.

Jak se nebezpečí na facebooku a internetu jako takovém bránit?

Není to v tom, přestat internet používat, zakazovat jej svým dětem. Je nutné naučit se, jak internet používat tak, aby pro vás a vaše blízké nebyl nebezpečím.

Vyhledávání na seznamu a googlu je efektivní a potřebné. Jedná se o velice kvalitní službu, která je nabízena zdarma. Na druhou stranu je nutné si ale uvědomit, že v tomto světě není nic zadarmo. Vyhledávače stále sbírají stopy, které po vás na internetu zůstávají. Získávají informace s cílem nabídnout vám co nejcílenější reklamu. Do cache vašeho prohližece zapisují každou vámi vyhledávanou položku. Hledáte například boty, otevřete jinou stránku se zprávami a google vám nabídne několik obchodů s botami nebo pár kvalitních ponožek, jelikož souvisí s botami.

Nedomnívejte se, že vás zachrání antivirus nebo vypnutý počítač. Zachrání vás jedině váš rozum. Internet totiž musíte používat s rozumem, přemýšlet o tom, kam se přihlašujete jaké informace sdílíte a hlavně s kým.

Nejnebezpečnější je internet pro děti a to především proto, že ještě nemají dostatečné zkušenosti a hranice sociálního cítění. Je na rodičích, aby je naučili, jak se na internetu pohybovat a chovat, stejně tak jako je učí například pravidlům, jak přecházet silnici.

Společnost Kodo Praha se vždy snaží, aby byl internet pro její zákazníky přítelem a pomocníkem. Svým klientům radíme, jak mít z internetu maximální přínos bez zbytečných rizik.